Jakie są gatunki literackie

Przy zgłębianiu literatury zdecydowanie dobrze zagłębić się w przeróżnego typu gatunki książek, by móc sprawnie rozróżniać pewne specyficzne dla nich cechy. Współcześnie literatura przeżywa przeogromny renesans, który wykazuje się w występowaniu coraz bardziej interesujących tytułów z całej kuli ziemskiej, rozmaitych wznowieniach jak również coraz bardziej rozmaitych gatunkach literackich, dlatego gruntowne poznanie pewnych dawniejszych gatunków literackich jest w stanie okazać się pożyteczne w wędrówce przez dawne oraz współczesne gatunki książek.

Warto brać pod uwagę przykładowo, że wszystkie rodzaje literackie – epika, liryka i dramat – ma swoje własne gatunki. Do najbardziej rozpoznawalnych odmian epiki należy epopeja, powieść, opowiadanie i dziennik, do dramatu – komedia, dramat właściwy oraz gatunki łączone, jak przykładowo tragikomedia czy groteska. Rodzajów liryki było sporo od początków dziejów – zalicza się do niej poemat, fraszka, pieśń i elegia. Należy mieć na uwadze, że wybrane gatunki literackie mają więcej, niż jeden rodzaj – dla przykładu ballada, która powstała w okresie romantyzmu, to interesujące połączenie liryczności z wątkami dramaturgicznymi. Nie jest to jedyny taki przypadek – powieść poetycka również jest mieszanką dwóch rodzajów, epiki , a także lirycznego.

czytanie książek

Autor: Herbert Guedes
Źródło: http://www.flickr.com
Do tradycyjnych dramatów, eposów, powieści bądź tomów poezji doszły nowe gatunki, te jak chociażby wywiad, powieść postmodernistyczna, fantastyka bądź literatura faktu.

Czy wiesz, że więcej odnajdziesz w treści (https://www.demostenes.com.pl/jezyki/angielski/) podobnego portalu? To właśnie tam przeczytasz uzupełniające informacje dotyczące analizowanej tutaj tematyki.

Oprócz tego bardzo znacznym zaciekawieniem cieszą się publikacje popularno-naukowe, romanse i książki użytkowe, czyli rozmaitego typu poradniki jak również podręczniki, w tym chociażby książki kucharskie czy poradniki medytacyjne, ale w dzisiejszych czasach zwłaszcza popularne są podręczniki z zakresu podstawowej psychologii , a także coachingu. Mogą one być silnie pożyteczne dla osób zainteresowanych tym, co dzieje się w ludzkiej psychice, oraz dla innych hobbystów, którzy chcą opanować nowe techniki.

Teraz bardzo rozszerza się gatunek powieści fantastycznej. Fantastyka niegdyś nie była typem tak zróżnicowanym, jak podczas jej rozkwitu w epoce Wellsa; do jej pochodnych należy steampunk, New Weird czy coraz popularniejsze historie z uniwersów alternatywnych. Poza tym coraz powszechniej jest zauważalne zainteresowanie gatunkami ludowymi czy pochodzącymi ze Wschodu, takimi jak przykładowo haiku, baśń czy mitologia. Coraz powszechniejsze stają się również gatunki powieści kryminalnej, które – niekiedy powiązane z elementami spiskowymi bądź fantastycznymi – biją one rekordy popularności. Jest to także wyraźne w literaturze dziecięcej, gdzie wątki detektywistyczne są codziennością. W dzisiejszych czasach na pewno warto przyjrzeć się grupy najnowszym dziełom, jakie pojawiły się na rynku – da się wtedy wyszukać znaczną ilość ciekawych okazów literatury. Współcześnie na pewno należy przyjrzeć się paru najnowszym dziełom, jakie pojawiły się na rynku – da się wówczas odnaleźć niemało intrygujących okazów literatury.