Co trzeba wiedzieć na temat słuchowisk radiowych?

W czasach dostępu do programów telewizyjnych tak naprawdę zapomnianym gatunkiem od pewnego czasu są słuchowiska. Młodsze pokolenie Polaków nawet nie do końca wie, co kryje się pod tym pojęciem.

W nieprawdopodobnie wielkim skrócie słuchowisko jest tak naprawdę teatrem radiowym. W odróżnieniu jednak o teatru telewizji, który był polską specjalnością, słuchowisko (co może zasugerować już sama nazwa) można było oczywiście słuchać. Po raz pierwszy słuchowiska pojawiły się w Anglii. Miało to miejsce w latach 20-tych XX wieku. Słuchowiska niezwykle szybko trafiły również do polskiego radia, zaledwie cztery lata po pierwszym zagranicznym słuchowisku. Polscy słuchacze radia mieli okazję po raz pierwszy usłyszeć transmitowaną w czasie rzeczywistym inscenizację dramatu Stanisława Wyspiańskiego pod tytułem „Wesele”. Pierwsze polskie słuchowiska radiowe, które transmitowane były w czasie międzywojennym nadawano zawsze na żywo, dopiero a krótko przed wybuchem II wojny światowej zaczęto je zapisywać na dyskach przenośnych. Niestety, z tych archiwalnych nagrań, które nagrano przed czasem wojennej zawieruchy nic nie zostało. Żeby dowiedzieć się więcej wejdź na fonopolis.pl/sluchowiska.

Spiker radiowy

Autor: Brangwyn Jones
Źródło: http://www.flickr.com
Do tradycji radiowych słuchowisk wrócono w latach powojennych. Coraz więcej słuchowisk przygotowywana była w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych minionego wieku. Pod koniec lat pięćdziesiątych w Polskim Radio rozpoczęto nadawanie jedno z mocniej na czasie słuchowisk, któremu nadano tytuł „Matysiakowie”. W roku 1960 po raz pierwszy słuchacze wysłuchali kolejnego, nieprawdopodobnie na czasie słuchowiska noszącego tytuł „W Jezioranach”. Oba te nagrania nadal są co jakiś czas transmitowane. Popularność obu tych słuchowisk jest nadal na niezmiennym od lat poziomie. Pozyskały już nawet miano radiowej telenoweli. Zdecydowana większość radiowych słuchowisk to produkcje dla dorosłych.

Dochodzisz do wniosku, że warto by było poszerzyć swoją wiedzę na opisywany tutaj temat? Wejdź zatem na ten odnośnik oraz przeczytaj więcej opinii na ten temat (http://www.prymat.net/oferta/artykuly-przemyslowe/bezpieczny-magazyn/).

Ale Polskie Radio nigdy nie zapominało także o swoich najmłodszych słuchaczach. Pierwsze słuchowiska dla młodych radiosłuchaczy nadawano już w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Przygotowanie słuchowiska radiowego jest zadaniem wyjątkowo skomplikowanym. Konieczny jest nie tylko interesujący scenariusz, ale również bardzo dobrzy aktorzy. Bez najmniejszych wątpliwości jest to droga do osiągnięcia wielkiego sukcesu.