W jaki sposób bezpiecznie i niezbyt drogo usprawnić parametry swojego pojazdu – zalety chip tuningu

Spora ilość właścicieli aut pragnie, aby ich auta przypominały bolidy rodem z torów wyścigowych. Nawet jeśli autem jest rodzinne, wygodne kombi czy pojemny van, to jednak chciałoby się mieć trzysta koni do dyspozycji i wyprzedzać wszystkich innych kierowców na światłach.

samochody po tuningu

Autor: Axion23
Źródło: http://www.flickr.com
Lecz większość sprzedawanych samochodów może tylko pomarzyć o takich osiągach – są one po prostu zwyczajnymi pojazdami, które mają w pierwszej kolejności służyć jako normalny środek transportu, zupełnie pomijając radość płynącą z odpowiednich osiągów. Jeśli ktoś będzie chciał posiadać szybsze, bardziej dynamiczne auto, to ma dwie opcje. Albo zakupi mocniejszą wersję, co jednak przeważnie wiązało się będzie z wysoką ceną za taki pojazd. Drugie wyjście będzie przeznaczone dla pasjonatów i miłośników motoryzacji, a jest nim zwiększenie osiągów posiadanego obecnie auta przez zastosowanie odpowiednich modyfikacji. W zależności od zakresu realizowanych prac

tuning

Autor: YuJeen
Źródło: http://www.flickr.com

można poprawić parametry auta niekiedy o kilkadziesiąt procent, oczywiście należy zrobić to rozważnie i umiejętnie, tak żeby nie zepsuć przy okazji silnika. Najpowszechniejszą modyfikacją, pozwalającą na uzyskanie co najmniej kilku procent mocy więcej, będzie chip tuning. W paru słowach polega on na takim zmodyfikowaniu charakterystyki komputera sterującego silnikiem, żeby powiększyć osiągi, a równocześnie zmniejszyć spalanie paliwa i polepszyć dynamikę pojazdu.

Zwykłe silniki instalowane zwykle w autach przeważnie będą miały sporo możliwości na to, aby poprawić ich wydajność. Producenci specjalnie nie podkręcają tych parametrów, żeby silniki były odpowiednio bezawaryjne i żywotne. Jednak umiejętne dołożenie specjalnie zaprogramowanego układu może sprawić, że silnik dużo może zyskać na osiągach, a jednocześnie stanie się sporo oszczędniejszy. Rzecz jasna trzeba pamiętać o tym, że taka ingerencja może nieść za sobą niebezpieczeństwo awarii silnika, z tego też powodu zabierając się za tego typu prace trzeba swój pojazd oddać tylko w pewne, sprawdzone ręce doświadczonego mechanika.