Czy jest prawdopodobieństwo, że e-booki wyprą papierowe książki ale przy tym podwyższą pułap czytelnictwa?

E-book czyli elektroniczna książka jest współcześnie najlepiej sprzedającym się artykułem na zachodzie. Stopniowo wypiera on klasyczne, papierowe książki ponieważ niektóre tytuły wydawane są wyłącznie w postaci e-booków szczególnie w takich dziedzinach jak informatyka. E-booki pojawiły się parę lat temu w postaci manuali dołączanych do różnych programów komputerowych. Łącznie z rozpowszechnieniem internetu, powstaniem DotComów czyli firm prowadzących swą działalność gospodarczą tylko w internecie i zapotrzebowaniu na wiadomości, ebooki stały się niezwykle popularne. Doprowadziło do tego wiele zalet tej formy książki do których wiodącą jest niski koszt produkcji.

książki tradycyjne i elektroniczne

Autor: ActuaLitté
Źródło: http://www.flickr.com
Współczesne e-booki zapisane są najczęściej w formacie pdf zapewniającym bezpieczeństwo wiadomosci w nich zawartych, gdyż takich plików nie da się edytować bez specjalnego programu. Do odczytu tego formatu potrzebny jest program Acrobat Reader firmy Adobe (program rozpowszechniany nieodpłatnie). Po jego ściągnięciu i zainstalowaniu pozostaje tylko ściągnąć kilka książek. Czytanie książek zostało wyparte przez telewizję i Internet. Entuzjaści lektur biją na alarm zauważając, że sprzedaż książek kolosalnie spada, a dzieci i młodzież spędzają godziny przed ekranem komputera lub telewizora. Jednakże darmowe ebooki to możliwość na powrót wielu do czytelnictwa. Nieważne czy to beletrystyka, książki naukowe, czy komiksy. Każdy odnajdzie coś w sam raz dla siebie, a na tej stronie przykłady – .

czytnik e-booków Kobo

Autor: Maria Elena
Źródło: http://www.flickr.com

Jest to przede wszystkim spowodowane tym, że ebooki są tańsze, a technologia elektronicznego papieru jest już tak dopracowana, że stać na nią już wielu czytelników, Czytanie na e-booku to prawdziwa przyjemność. Nie męczy wzroku tak jak zwykły ekran laptopa, tabletu czy smartfonu. Do czytania książek na ekranie czytników elektronicznych potrzebne jest zewnętrzne źródło światła. Nie trzeba odbierać tego jako wadę, a wręcz przeciwnie. Przecież normalne książki papierowe też czytamy tylko przy zewnętrznym oświetleniu. Dodatkową korzyścią czytników ebooków jest mnóstwo innych funkcji. Możemy przeglądać na nich zdjęcia, słuchać muzykę, czy też przeglądać internet.

Ebooki są dużo tańsze od papierowych wersji. Niestety w Polsce wydawcy nie są przekonani jeszcze do wydawania jednocześnie książek w wersji elektronicznej i papierowej. Ich obawy związane są z piractwem. Wydawcy zachodni nie mają z tym ogromnego problemu i nabywcy mają zawsze do wyboru dwie wersje książek, nawet premierowych bestsellerów. Przyszłość jest coraz lepsza dla ebooków, ponieważ już w pierwszej połowie roku 2012 odnotowano duży wzrost sprzedaży ebooków, a sami wydawcy też zaczynają patrzeć na wydania elektroniczne bardziej przyjaźniej i wydawanie drukowanej i elektronicznej wersji książki staje się już normą. Plany na kolejne lata zakładają duży wzrost rzędu kilkuset procent rocznie rynku ebooków, w tym naukowych. Aktualnie dostępne są takie jak – encyklopedie i leksykony na e-booka.

Dostępne w sieci bezpłatne ebooki to książki umieszczone w wersji elektronicznej. Możemy je odczytywać na ekranach komputera, tabletów, za pomocą smartfonów ze profesjonalnym oprogramowaniem oraz na czytnikach. Czytnik mieści się w dłoni, jest lekki, możemy schować go do torby czy kieszeni, a równocześnie można na niego wgrać kilkaset publikacji.