Leki – kilka faktów, których nie znajdziecie w sieci i których nie przeczytacie na dołączonych ulotkach

Nowoczesny rynek farmakologiczny zdają się napędzać sami rekonwalescenci, a nawet całkiem zdrowi ludzie. Powszechna dostępność oraz różnorodność pigułek sprawiają, że właściwie każdy znajdzie coś na te najmniej dokuczliwe objawy, czyli np. na niewielki nieżyt gardła.

Tabletki

Autor: kev-shine
Źródło: http://www.flickr.com

Często zamiast udać się do doktora, swoje kroki kierujemy do pobliskiej apteki i tam wypytujemy magistra farmacji o najlepszy środek na ból nogi. I w wielu przypadkach taką metodą omijamy kolejki pod gabinetem. Sprawdźmy zatem, czy przedstawione rozwiązanie jest dla nas bezpieczne i właściwe,a również, jak być świadomym konsumentem. Koniecznie należy wiedzieć, że wskazówki oraz sposób podania umieszczony na opakowaniu jest skonstruowany w niezwykle ostrzegawczy sposób. Sami doktorzy rodzinni już tak rygorystycznie do sprawy nie podchodzą i często przepisują pacjentom lekarstwa, których sami baliby się zażyć. Sam tekst na ulotkach jest napisany nieco na wyrost, aby klienci nie mieli jakichkolwiek pretensji w przypadku nieoczekiwanych i nieopisanych skutków ubocznych. Fakt ten jednak nie przesądza o tym, że kurując się na własną rękę mamy lekceważyć przestrogi producenta kapsułek ułatwiających zasypianie.

Tabletki

Autor: Marc Majcher
Źródło: http://www.flickr.com

Dużym zainteresowaniem cieszą się obecnie preparaty witaminowe. Kobiety zmęczone nauką sięgają po magnez, a osobom w podeszłym wieku oraz przedszkolakom kupuje się zawiesiny pobudzające apetyt i posiadające w swoim składzie także cenne dla człowieka składniki. Reklamy telewizyjne podpowiadają, aby wręczać zestaw witamin członkom rodziny, na przykład z okazji Dnia Ojca bądź na gwiazdkę. Duża dostępność lekarstw wywołała u niektórych zaburzenie zwane lekomanią. A to oznacza, że konkretna kobieta czuje przymus łykania pigułek na wątrobę, chociaż sam organizm nie wymaga od niej leczenia farmakologicznego. Jeśli doktor prawidłowo postawi diagnozę, to wówczas w terapii wykorzystuje się specyficzny środek zwany placebo, który nie zawiera jakiejkolwiek substancji leczniczej. Zobacz, apteka Bełchatów ma ciekawe leki.

Z kolei osoby cierpiące na przewlekłe dolegliwości (np. miażdżyca) albo są po przeszczepie płuc muszą zażywać środki farmaceutyczne każdego poranka. W takich i podobnych sytuacjach niezwykle pomocna okazać się może rada aptekarza, który znajdzie dla drogiego leku tańszy zamiennik. W niektórych i tych szczególnych przypadkach jest w stanie także zasugerować preparaty ziołowe, które mniej obciążają organizm skutkami ubocznymi.