Co to jest najbardziej nowatorska technologia led? Czy powinniśmy korzystać z takich produktów? Co o nich wiemy?

Skończyły się już czasy wielkiego, zakurzonego pudła. Dawniej nie mieliśmy najmniejszego wyboru, telewizor po prostu się kupowało i już. Teraz wybór jest ogromny, na rynku są telewizory LCD, plazmowe lub z technologią LED.

led

Autor: Nicolas Buffler
Źródło: http://www.flickr.com

Wybór jest ogromny. Zdecydowanie się na konkretny model trwa bardzo długo.Telewizory lub ekrany led to nic innego, jak bardziej nowoczesne typy tych samych urządzeń z technologią LCD. Według opinii ekspertów jedyną różnicą między wspomnianymi dwoma rodzajami będzie tu podświetlenie, zamontowane za ciekłokrystalicznym panelem. W odbiornikach LED były to światła fluorescencyjne z zimną katodą, podczas gdy w technologii LED używane są diody (ich zastosowanie można też podziwiać na tej stronie internetowej: ekran ledowy na więckowskiego w łodzi). Lampy diodowe są umiejscawiane albo zaraz za matrycą, lub też wzdłuż krawędzi spłaszczonego ekranu. W pierwszym wariancie – w porównaniu do tradycyjnych odbiorników LCD – otrzymujemy lepszy kontrast oraz intensywność czerni.

kolorowe ledy

Autor: sundyme
Źródło: http://www.flickr.com

W drugim przypadku dzięki odpowiedniemu umiejscowieniu diod na obrzeżach odbiornika, telewizory czy monitory ledowe mogą być bardzo cienkie. Trzeba wiedzieć, że pierwszy telewizor w technologii LED pojawił się już w 2004. Na rynek wprowadziła go marka Sony, natomiast cena była niebagatelna – 15 tysięcy dolarów. Obecnie ich ceny już tak nie straszą, identycznie rzecz ma się z telewizorami plazmowymi – dużo jest tego typu sprzętu na rynku, producenci biją się o klientów, co przekłada się na spadek cen. Jeszcze kilka lat temu ciężko było sobie wyobrazić, że prawie każdego z nas stać będzie na tego typu sprzęt. Ale jak się okazało nie potrzeba było zbyt wiele czasu, żeby najbardziej znani producenci „zalali” nasze półki sklepowe coraz to nowszymi modelami telewizorów – tj. LCD, plazmy czy LED. Zastosowanie technologii ledowej można zobaczyć przykładowo na tej stronie: link do strony.

Wystarczy wybrać się do jakiegoś salonu ze sprzętem elektronicznym i przyjrzeć się, jak prezentują się półki z odbiornikami telewizyjnymi. Wszędzie czai się najnowsza technologia. Tak na dobrą sprawę, podobna sytuacja ma miejsce w innych dziedzinach. Wystarczy popatrzeć, co wydarzyło się z rynkiem komputerów. Dawniej przenośny komputer to było coś nieosiągalnego, a obecnie…Ciężko zaobserwować stacjonarny komputer, wszędzie za to można nabyć laptopa lub tablet, o różnych parametrach, od tych najtańszych aż do tych o najlepszych parametrach, jednak z pewnością są one łatwo dostępne.