Co to są Kresy oraz dlaczego warto odwiedzić tamte okolice?

krajobraz - zdjęcia
W czasie dwudziestolecia międzywojennego mapa Polski prezentowała się zupełnie inaczej niż aktualnie. Nasza granica wschodnia była przesunięta bardziej na wschód i obejmowała takie miasta jak Lwów czy Wilno, natomiast nasza zachodnia granica nie obejmowała takich miast jak Poznań czy też Wrocław.

wakacje
Autor: Marcin Kargol
Źródło: http://www.flickr.com
Po konferencji w Jałcie, która miała miejsce w pierwszej połowie lutego 1945 roku, przedstawiciele trzech ogromnych mocarstw, czyli Józef Stalin, Winston Churchill oraz Franklin Delano Roosevelt ustalili, że Rosja przejmie część wschodnich ziem Polski w zamian za część ziem wliczających się do tej pory do Niemiec. Polskie Kresy Wschodnie zostały fragmentem takich krajów jak Ukraina, Białoruś oraz Litwa. Obecnie nie ma większego kłopotu, aby zwiedzić dawne miasta. Można to wykonać na własną rękę lub korzystając z propozycji jakiegoś biura turystycznego. Organizowane są np. wycieczki do Lwowa, w czasie których można odwiedzić Skansen Gaj Szewczenki, Browar Lwowski czy też tamtejsze cmentarze, na których leżą słynni Polacy. Taką osobą była Maria Konopnicka, której ciało jest złożone na cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.
krajobraz - zdjęcia
Autor: download.net.pl – mobile
Źródło: http://www.flickr.com
Arctic Monkeys
Autor: PokerStars.com
Spis pochowanych w tamtym miejscu zasłużonych dla Polski osób jest niezwykle długa oraz zawiera między innymi nazwisko znanego naszego matematyka Stefana Banacha, który wraz ze swoimi kolegami kilka dziesiątków lat temu tworzył w kultowej ówczesnej restauracji rewolucyjne twierdzenia matematyczne. Jadąc na Kresy, warto też zwiedzić w Wilnie słynną Ostrą Bramę, która zostaje nawet wspomniana przez Adama Mickiewicza w pierwszej księdze słynnego poematu Pan Tadeusz. Należy jednak pamiętać, że dla naszych ojców istniały ponadto Kresy (https://www.bookstore.dsh.waw.pl/bookstore/category/kresy/scroll) Zachodnie.

Była to należąca do naszych zachodnich sąsiadów część Pomorza i Śląska. Obecnie Kresy Wschodnie to region ok. 500-800 tysięcy kilometrów kwadratowych, który jeszcze kilkadziesiąt lat temu należał do naszego kraju.