Ciut sentymentalnie o nowoczesności

Nowoczesne technologie zintegrowały się z naszym życiem. Często bezwiednie korzystamy z dobrodziejstw współczesnej myśli technicznej. Tak samo intuicyjnie jak wcześniej postępowali nasi ojcowie albo dziadkowie, korzystając z wiedzy zawartej w domowych kajetach, zawierających tajemnicę rodzinną produkcji zakwasu. Drobnych napraw nauczał ojciec, tajniki gotowania zdradzały babcia czy też mama. Było tak jeszcze przed ćwierć wiekiem.

audiobooki - przykłady

Autor: Phillip Stewart
Źródło: http://www.flickr.com
W tej chwili nasze życie bardzo przyśpieszyło. Nieczęsto znajdujemy czas na powolny proces tradycyjnego przekazywania wiedzy. Ponieważ jednak życie nie znosi próżni dziurę po dawnych metodach nauki sztuki życia wypełnił internet, poradniki oraz poradniki audiobooki (popatrz także tutaj: powieści audiobooki). W ten właśnie sposób w wolnym czasie możemy z słuchawkami na uszach dać sobie radę z zaszczepieniem drzewek czy też z nieskomplikowanymi naprawami w domu, co bez wątpliwości pozytywnie wpłynie na nasz stan konta.

Gdy w ogrodzie i w domu kompletnie wszystko już zostało odnowione (nowiutka altana błyszczy razem z zielonym ogrodzeniem), możemy w hamaku położyć się i posłuchać powieści i opowiadań w formie audiobooków. Czy są to opowiadania gigantów literatury czy pisarzy mniej popularnych (a nawet debiutujących „młodych wilków”) nie jest to istotne. Najważniejsze jest to, abyśmy dobrze wypoczęli.

Audiobooki (więcej: literatura do słuchania) wkraczają nawet w wydawało by się tradycyjne ze swojej natury dziedziny życia jak religia czy też religioznawstwo. W księgarniach możemy dostać ogromnie dużo pozycji audiobooków o tematyce religijnej. Dział religia audiobooki nie ogranicza się tylko do dźwiękowych wersji Biblii, można także znaleźć traktaty teologiczne najbardziej światłych umysłów, od papieży po myślicieli świeckich – tak wybitnych jak Kołakowski, który pomimo iż był człowiekiem niewierzącym snuł myśli o religii chrześcijańskiej tak błyskotliwe, że jego twierdzenia o kondycji człowieka i jego więzi z Bogiem wykorzystywane są jako racje w dysputach religioznawczych czy też bywają szkieletem kazań co ambitniejszych Wikarych czy Proboszczów. Ku pożytkowi i radości parafian.

I tym sposobem nowoczesność wkrada się w każdy zakamarek naszego życia.