Jakiego rodzaju specyfiki gromadzimy w domowej apteczce i w tej obligatoryjnie umieszczanej w aucie

O potrzebie posiadania domowej apteczki przekonani byli już nasi antenaci żyjący w czasach Polski sarmackiej. W każdym dworku mieściła się półka, gdzie gospodarze gromadzili różnorodne środki na najczęstsze choroby. Ten zwyczaj przetrwał do dzisiaj, z tym że zawartość apteczki w znacznym stopniu się przeobraziła.

tabletki

Autor: Global Panorama
Źródło: http://www.flickr.com
Co prawda nadal znajdziemy w niej tabletki ziołowe, ale regały zostały zdominowane przez pigułki, czyli chemiczne specyfiki wyprodukowane w fabrykach. Okazuje się także, że określenie apteczka nie odnosi się jedynie do jednej z kuchennych szafek, lecz też do niewielkich pudełek przewożonych w autach. A niektórzy mężczyźni nawet ryzykują stwierdzenie, że apteczką jest również damska torebka.

Podstawową częścią każdej apteczki bywają wszelkiej wielkości lepce i bandaże. Są one niezwykle przydatne, kiedy skaleczymy się w kończynę bądź serdeczny palec. Dodatkowo przydałby się w takiej sytuacji również środek do odkażania ran, czyli przykładowo woda utleniona. Na tym

pigułki

Autor: Will Thomas
Źródło: http://www.flickr.com

jednak nie kończy się arsenał, który wykorzystujemy przeciwko tym najbardziej popularnym dolegliwościom.Bodajże najbardziej rozpoznawalnym medykamentem w domowej szafce pierwszej pomocy bywają pastylki przeciwbólowe. Najczęściej zawierają one w swoim składzie substancję zwany paracetamolem, który po zażyciu w nadmiernych ilościach może zagrozić naszemu zdrowiu, a nawet życiu. Taka zasada odnosi się zresztą również do pozostałych farmaceutyków – fakt, że dany lek jak sprzedawany jest bez recepty nie zwalnia nas z konieczności stosowania się do zaleceń znajdujących się na ulotce. Gdy otwieramy apteczkę i sięgamy po antidotum na bóle wątroby, to nie możemy w żadnym wypadku zapominać o przestrogach farmaceutów.

Gdy zakupujemy popularne i bardzo często reklamowane suplementy diety oraz witaminy wcale nie myślimy o terminie przydatności do spożycia. Tymczasem lekarstwa, które leżą latami na domowych półkach nie dosyć, że tracą swoje cenne właściwości, to nawet mogą osłabić stan naszego zdrowia. Podobnie sprawa się ma w przypadku równie często kupowanych syropów na przeziębienie. Natomiast osoby cierpiące na przewlekłe choroby muszą mieć na podorędziu lekarstwa, które ratują ich przed śmiercią. Każda osoba po przeszczepie serca musi zażywać specjalne środki zapobiegające odrzutom, a każdy cukrzyk praktycznie nie rozstaje się z pompą insulinową. A część z tych medykamentów trzeba trzymać w chłodziarce, aby pozostały produktami w pełni wartościowymi.