PIT 38 – kiedy musimy go wypełnić?

W dzisiejszych czasach odnalezienie intrygujących metod pozyskania przez nas subsydiarnych środków finansowych stało się niezbędnością. Żyjemy bowiem w relatywnie przykrych czasach, w następstwie tego też wynalezienie odpowiedniego źródła sponsorowania własnych działań jest czymś całkowicie usprawiedliwionym.

Rozliczenie podatku PIT

Autor: Images Money
Źródło: http://www.flickr.com
Jednym z takich sposobów, który bez wątpliwości cieszy się dużą wziętością są transakcje giełdowe. Jak najbardziej, na samym początku żąda to od nas pewnych nakładów na edukację, pomimo tego przyszłe sukcesy skarbowe po wielokroć są warte swojej ceny.

Dla wielu z nas stanowi to świetne źródło zdobycia dodatkowych zysków. Niemniej tymczasem, nasze państwo bardzo restrykcyjnie traktuje osiąganie przez nas zysków właśnie w ten sposób. Każdy obywatel, który odnosi plony z tytułu zbycia prawnych papierów wartościowych bądź udziałów w spółkach musi się z nich odpowiednio, ale i równocześnie poprawnie rozliczyć. Jak w takim razie powinniśmy naprawdę podejść do tego zagadnienia, by nie sporządzić sobie kolejnych kłopotów?

Zadanie to może wydawać się dla pewnej części z nas niebywale enigmatyczne, jednak są to tylko pozory. Wystarczy wyłącznie zrozumieć pewien stały i utarty schemat, a w przyszłości uskutecznienie tego typu obliczeń nie sprawi nam wiele problemu. Newralgicznym zeznaniem pieniężnym, który musi zostać w tym przypadku przez nas uzupełnione to dokument Pit 38 (tu formularz PIT-38). Każdy podatnik, który w minionym roku pozbył się papierów wartościowych lub też zdobył duże dochody finansowe z tytułu różnorodnych instrumentów bankowych czy maklerskich musi obowiązkowo go uzupełnić. W tym miejscu warto podobnie podkreślić, że obowiązek jest na nas nakładany adekwatnie do daty, w której doszło do jasnego i odpłatnego pozbycia się przez nas papierów wartościowych. Znaczną pomoc w tym miejscu może bez wątpliwości zaoferować nam nasze biuro maklerskie pod warunkiem, że wszelkie dokonane transakcje były realizowane za jego upoważnieniem.

W przeciwnym przypadku musimy obowiązkowo uzupełnić to specyficzne zeznanie podatkowe. Każdy z małżonków jest zobowiązany uzupełnić je rozdzielnie.