Kres książki tradycyjnej czy może nowa szansa? Jak rozumieć zmiany w tej dziedzinie?

Jak się wszystko zmienia najlepiej zobaczyć po kondycji niektórych branż. Jeszcze kilka lat temu nic nie wskazywało na to, że że nastąpi taka przemiana, że ludzie zamiast tradycyjnych zakupów będą siadać przed komputerem i zamawiać, co tylko chcą. Powodem tych zmian jest Internet. Jest to wygodne, ale jak przy każdej zmianie zawsze coś się traci. W tym wypadku chyba powinniśmy wspomnieć że tracimy kontakt z prawdziwym produktem, a najlepiej tu pasuje tradycyjna książka. Skończyły się czasu zakupów w księgarni po uprzednim dotknięciu i pooglądaniu książki. Teraz kupuje się w mgnieniu oka, jednym kliknięciem.

książki

Autor: Marco
Źródło: http://www.flickr.com
Można zapytać co w tym złego? może i nie. Zakup książki staje się nie lada wyczynem, szczególnie, gdy przyjrzymy się poziomowi czytelnictwa w Polsce na przestrzeni kilku ostatnich lat. W tej materii pozostaje jednak inny problem: nie samo kupno książki, lecz to, że miejsca, gdzie aż pachniało książkami powoli upadają.Powodem tego jest łatwość zakładania sklepów internetowych. Nie trzeba wtedy wynajmować dużego pomieszczenia w centrum miasta, do którego będą przychodzili klienci?

Wystarczy założyć ładnie prezentująca się stronę www, wypromować ją, znaleźć miejsce do przechowywania towaru jakim są książki i można rozpocząć sprzedaż. Kolejny problem to tak zwane książki elektroniczne. Z jednej strony jeszcze tak naprawdę nie zdominowały rynku książki, jednak wkrótce może to nastąpić. Czy wtedy książki drukowane odejdą do lamusa, a księgarnie zostaną zamknięte. Na szczęście, jak pokazują ostatnie wydarzenia, tak nie będzie. Książki (ksiazkitanie.pl) drukowane jeszcze długo pozostaną w obiegu, gdyż nawet jeśli książki elektroniczne (przykłady: poznaj szczegóły) cieszą się coraz większym powodzeniem, to jednak wiele osób nadal sięga po książkę tradycyjną. Jeśli chodzi o literaturę, każdy znajdzie coś dla siebie, na przykład – szczegóły w tym miejscu.

Co do istnienia księgarni toprawdą jest, iż jest ich coraz mniej, zaś coraz więcej powstaje księgarni internetowych. To z jednej strony z pewnością dobra wiadomość dla klientów, bo gwarantuje to większą dostępność i niższe ceny. Z drugiej zaś strony, rodzi to problemy, ponieważ przez to, że jest coraz mniej księgarni tradycyjnych człowiek traci kontakt z książką. Nie może po prostu wejść z ulicy, by zapoznać się z jakimś wydawnictwem. Zamiast tego, otwiera komputer i klika.