Jak duże były stare rosyjskie banknoty oraz ile mogą być obecnie warte?

Dużo osób posiada jakiekolwiek swe zainteresowania. Co poniektórzy zbierają znaczki lub obrazy. Jeszcze inne osoby mogą interesować się numizmatyką, czyli kolekcjonowaniem banknotów i monet, które wyszły już z obiegu.

Wernisaż w Loftach Platinum, "Krystalizacja przestrzeni" Ludwiki Ogorzelec

Autor: Czesław Chwiszczuk
Źródło: Grupa Archicom
W przypadku banknotów tego typu stare pieniądze można by przechowywać w odpowiednich klaserach, zatem albumach posiadających plastikowe opakowania ochronne. Czy wiesz, że oficjalną walutą były w przeszłości w naszym kraju marki polskie? Bądź, że jeszcze dwadzieścia lat wstecz każda pracująca osoba była milionerem? Dopiero po tak zwanej denominacji w 1995 r., kiedy to 10000 zł zmieniono na 1zł, zaczęliśmy zarabiać (teoretycznie) o wiele mniej. Jeżeli masz banknoty sprzed 1995 roku i są one w doskonałym stanie, to mógłbyś je odsprzedać kolekcjonerom za kilkaset zł za banknot o nominale dwóch mln starych złotych. Warto dodać, że pod koniec lat 80-tych i na początku 90-tych ubiegłego wieku w Polsce miała miejsce hiperinflacja. Sięgała nawet poziomu niemalże 1400%. Do obrotu wprowadzono banknoty (Zobacz więcej: stare banknoty skup) o jeszcze większych nominałach. Planowano nawet wprowadzić banknot o wartości pięciu milionów złotych z portretem Józefa Piłsudskiego. Ostatecznie nie trafił do obiegu, miał wyłącznie charakter kolekcjonerski.
stare pieniądze

Autor: Les Chatfield
Źródło: http://www.flickr.com

Ciekawą nowinką jest również fakt, że istnieją stare pieniądze, konkretnie carskie banknoty, które mają szerokość ok. trzydziestu centymetrów. Są one tak powszechne nawet teraz, że można by je kupić za około 20-30 zł. Jednak stare pieniądze to nie jedynie banknoty. Są monety, jakie nadal mogą cieszyć oczy swoim wyglądem. Należałoby również wspomnieć, że nawet wybite kilkaset lat temu krajowe monety mogłyby być dosyć niedrogie.

Na ich koszt maksymalny wpływ mają stan i popularność na wśród kolekcjonerów. Z innej strony stare monety mogłyby być warte majątek: w Stanach Zjednoczonych pewna moneta była wyceniona na sumę kilku milionów współczesnych dolarów.