Kołobrzeg – recepta na doskonałe wakacje nad morzem

Kołobrzeg i Władysławowo to słynne kurorty morskie i uzdrowiska, aczkolwiek ze względu na swoje strategiczne usytuowanie, Kołobrzeg przez kilka wieków był miastem – fortecą, czego dowodem są ocalone do dziś okopy. Wiele z nich jest adaptowanych do sprawowania nowych, dzisiejszych funkcji i służą one jednocześnie mieszkańcom miasta, jak i urlopowiczom. Każdy, kto ceni sobie czynny odpoczynek, planując wczasy 2014 może, toteż zdecydowanie postawić na Kołobrzeg!

Gdańsk

Autor: MrSco
Przykładem nowego pomysłu na starodawne budowle jest Wilczy Fort, na terenie, którego wybudowano amfiteatr – miejsce, gdzie organizowanych jest mnóstwo imprez kulturalnych. Pierwotny Fort Ujście, został natomiast zaadaptowany na kawiarnię, w której bawią się marynarze.

Kołobrzeg jest wpisany na listę Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. Przykładem architektury gotyckiej w mieście, jest Bazylika konkatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny która została wybudowana w czwartym wieku i posiadająca w swym wnętrzu wiele cennych rekwizytów, między innymi krucyfiks „figura życia” z 1330 r.

Pragniemy Cię namówić do równie interesujących postów, które przygotowaliśmy dla Ciebie z radością. Zatem kliknij stronę toalety publiczne duo i przeglądaj to, na co masz chęć.

i chrzcielnicę z dwudziestoma sześcioma scenkami z życia Chrystusa z 1355 r. Następnym typowym przykładem kołobrzeskiego gotyku jest Baszta Lontowa. Pośród zabytków neogotyckich warto wyróżnić ratusz miejski z tysiąc osiemset trzydziestego drugiego roku przypominający ciut średniowieczny zamek obronny. W ratuszu znajduje się Galeria Sztuki Współczesnej, w której demonstrowane są wystawy kołobrzeskich plastyków. Warto też zwrócić uwagę na neogotycki gmach kołobrzeskiej poczty a także kościół rektoralny Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Bardzo fascynującym punktem w Kołobrzegu jest Muzeum Miasta, gdzie można obejrzeć kolekcję synoptyczną, obejmującą rzeczy, które w przeszłości wykorzystywano do mierzenia i ważenia. Jest to jedna z trzech tego typu wystaw w Polsce. Warto też popatrzeć do Muzeum Oręża Polskiego z ekspozycją militariów stosowanych od wczesnego średniowiecza do współczesności.

Miasto Kołobrzeg jest położony u ujścia rzeki Parsęty i to właśnie tutaj zlokalizowano port morski, z rolą: kupiecką, pasażerską, rybacką i jachtową. Kołobrzeg ma też własne molo, które uzyskując długość dwustu dwudziestu metrów jest najdłuższym żelbetowym molem w naszym kraju. Wyruszają stąd nieduże stateczki wycieczkowe, które odbywają krótkie rejsy widokowe. Znakiem miasta jest także latarnia morska, która powstała w miejsce obiektu zburzonego podczas Drugiej Wojny Światowej. Latarnia ma dwadzieścia sześć metrów wysokości i jest uprzystępniona do odwiedzania. Między molem, a latarnią, wzdłuż miejskiej plaży ciągnie się Bulwar Jana Szymańskiego. Tą morską aleję wybudowano w 1994 r. zamieniając starą, rozwaloną przez burzę. Aleja sąsiaduje z Parkiem Nadmorskim, który jest buforem między Dzielnicą Portową, a Uzdrowiskową. Przy deptaku wznosi się Pomnik Zaślubin Polski z Bałtykiem. Trzeba podkreślić, że Kołobrzeg jest największym uzdrowiskiem na polskim wybrzeżu. W mieście oraz jego okolicach są źródełka wody mineralnej, solanki oraz zasoby borowiny. Pacjenci przyjeżdżają tu szczególnie w celu leczenia chorób układu oddechowego, krążenia i stawów. Kołobrzeska plaża jest zaliczana do najbezpieczniejszych i najdoskonalej zagospodarowanych plaż w kraju. Jest obszerna i piaszczysta i ciągnie się od ujścia Parsęty i portu, obok latarni morskiej wzdłuż miasta, do parków dzielnicy sanatoryjnej.

Kołobrzeg jest znanym ośrodkiem kulturalnym. W sezonie są organizowane tu liczne koncerty i festiwale, między innymi.: Międzynarodowy Bieg Zaślubin, Regaty Smoczych Łodzi na rzece Parsęcie, Europejski Dzień morza, Festiwal Szantowy „Na Fali”, Regaty „Srebrny Dzwon”, Kołobrzeski Piknik Wojskowy, Międzynarodowy Festiwal „Muzyka w Katedrze”, Festiwal Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja”, Międzynarodowy Festiwal Szachowy, Międzynarodowe Spotkania z Folklorem „Interfolk”, Obchody Regionalnych Światowych Dni Turystki, Międzynarodowy Konkurs Satyryczny „Papkinada” oraz Sunrise Festival.

Wielbiciele przyrody mogą wybrać się do położonego przy granicach miasta Ekoparku Wschodniego na Podczelu, który jest skupiskiem łąkowym i szuwarowym roślinności halofilnej, gdzie rosną słonorośla mające tu jedyne stanowisko w Polsce. Stworzono tu również dwa obszary Natura 2000: Trzebiatowsko – Kołobrzeski Pas Nadmorski i Dorzecze Parsęty. Zwolenników dwóch kółek z pewnością zaciekawi wiadomość, że w Kołobrzegu rozpoczyna się parę tras rowerowych gminy Kołobrzeg i gminy Ustronie Morskie, a także biegnie przez niego międzynarodowy szlak rowerowy R-10.

***Kompletną propozycję na wakacje 2015 we Władysławowie można znaleźć w serwisie lub klikając na poniższe linki:- hotele Władysławowo (domki letniskowe Władysławowo)- agroturystyka Władysławowo